Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość
poniedziałek, 17 czerwca 2019 13:06

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

w imieniu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zwracam się do Państwa z apelem
o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które wkrótce rozpoczną letnie wakacje.

Od wielu lat Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego propaguje zasady bezpiecznej pracy rolniczej oraz bezpiecznego przebywania w gospodarstwach rolnych nie tylko wśród rolników, lecz także wśród dzieci zamieszkujących na obszarach wiejskich.

Choć z roku na rok poprawia się bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych, o czym świadczy zmniejszenie się liczby wypadków zgłaszanych do Kasy, to jednak wciąż dochodzi do wielu tragicznych zdarzeń, również z udziałem najmłodszych. Wasze dzieci najczęściej spędzają czas wolny od nauki w miejscu zamieszkania, a więc w pobliżu pracujących maszyn i urządzeń rolniczych, zwierząt hodowlanych i domowych, nawozów, paliw i innych substancji chemicznych stosowanych w procesie produkcji rolnej, w pobliżu dróg publicznych, zbiorników wodnych i obszarów leśnych. Dzieci często nie są świadome zagrożeń, które występują w środowisku pracy rolniczej. Pozostawiane bez właściwej opieki osób dorosłych, staj ą się ofiarami wielu - tragicznych w skutkach - wypadków.

Czas wakacji to także czas żniw i zbioru płodów rolnych. Zapewnijcie wcześniej Waszym dzieciom właściwą opiekę oraz przygotujcie miejsce do wypoczynku i zabawy z dala
od części produkcyjnej gospodarstwa.

Zachęcam Państwa do podnoszenia wiedzy na temat zasad ochrony zdrowia i życia
w gospodarstwie rolnym poprzez udział w działaniach prewencyjnych Kasy i proszę,
by motywowali Państwo również Wasze pociechy do udziału w inicjatywach skierowanych do najmłodszych. Z myślą o nich opracowaliśmy między innymi kurs e-learningowy Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy, który jest dostępny na stronie internetowej prewencja.krus.gov.pl. Opracowany w nowoczesnej formie kurs ma na celu uświadomienie najmłodszym mieszkańcom wsi zagrożeń, jakie mogą wystąpić w gospodarstwie rolnym,
a także uczy właściwych zachowań podczas przebywania na jego terenie.

Drogie Dzieci,

zapraszam Was do udziału w kursie - jestem pewna, że rozwiązywanie zagadek i quizów będzie okazją do wspaniałej zabawy. Na końcu czeka Was test, dzięki któremu sprawdzicie, w jakim stopniu przyswoiłyście sobie wiedzę o zasadach bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym.

Na czas wakacji, który w gospodarstwach rolnych jest też okresem wytężonej pracy, życzę Wszystkim sprzyjającej pogody i dobrych zbiorów, a wszystkim Dzieciom udanego
i bezpiecznego wypoczynku

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego