czwartek, 04 października 2012 14:59

Pomoc logopedyczna: Neurologopeda mgr Monika Pośpiech

Zajęcia logopedyczne odbywają się w naszym przedszkolu.

Logopeda, pomaga dzieciom eliminować zaburzenia mowy. Zajmuje  się likwidowaniem błędów i korekcją wad a także nauczaniem mowy w przypadku jej braku lub utraty. We wrześniu każdego roku szkolnego, po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców, prowadzone są przesiewowe badania mowy wszystkich dzieci. Po badaniach przesiewowych, prowadzone są badania diagnostyczne dzieci ze wskazaniami do terapii. Po zakończeniu badań, wszyscy rodzice są informowani o ich wynikach.

Praca nad usprawnianiem zaburzonej mowy dziecka, wymaga systematyczności, wytrwałości i cierpliwości. Efekty terapii logopedycznej, zależne są w ogromnej mierze od współpracy rodziców z logopedą.

Mowa jest podstawowym narzędziem nawiązywania kontaktów społecznych - daje możliwość komunikowania się z otoczeniem. Dzięki niej, dziecko zdobywa informacje, wyraża własne sądy, upodobania, uczucia i emocje.

Zaburzenia mowy w bardzo znacznym stopniu wpływają na relacje z rówieśnikami i dorosłymi, na pojawianie się trudności w nauce czytania i pisania, a tym samym na trudność osiągania w przyszłości sukcesów w szkole.

Cele  terapii logopedycznej

Cele szczegółowe:

• kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony, fonetycznej, leksykalnej, gramatycznej,
  • stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy,
  • doskonalenie wymowy już ukształtowanej,
  • wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy,
  • przyswojonej w toku ćwiczeń.

Zadania:

• usprawnienie narządów mowy,
  • wywołanie głosek,
  • usprawnienie techniki czytania i pisania,
  • usunięcie wadliwych form realizacji dźwięków i wytworzenie na ich miejsce nowych, prawidłowych.

Diagnoza logopedyczna obejmuje:

• badanie artykulacji głosek w izolacji
  • realizacje głosek w wyrazach
  • badanie słuchu fonetycznego
  • poziom analizy głoskowej i sylabowej
  • sprawność motoryki narządów mowy

Kontakt rodziców z logopedą:

• w czasie wyżej podanych godzin pracy w przedszkolu

Ponadto pomoc można uzyskać  w  zamiejscowym Punkcie Konsultacyjnym Poradni – Psychologiczno Pedagogicznej. Budynek starostwa powiatowego  w Rybniku:

Ul. 3 Maja 31

44-200  Rybnik

Konsultacje wielospecjalistyczne będą się odbywały we wtorki w godz. 12.00-14.00 (raz w miesiącu) - konieczne wcześniejsze ustalenie wizyty, tel. (32) 42 28 300 wew. 49