Prezenty które bawią i uczą
sobota, 14 grudnia 2013 13:51

W okresie bożonarodzeniowym wręczamy dzieciom mnóstwo prezentów, a w sklepach jest wiele zabawek. Wybór właściwej bywa bardzo trudny. Czym należy się kierować? Na co zwracać uwagę? Jak wybrać najbardziej odpowiednią do wieku, potrzeb i możliwości dziecka?

• Zanim podejmiesz decyzję o wyborze podarunku, zastanów się, co będzie najlepiej służyło rozwojowi dziecka i równocześnie ucieszy je.
  • Szukaj zabawki, która jest dostosowana do wielu umiejętności dziecka.
  • Najlepiej wybierz zabawkę, którą można bawić się na różne sposoby.
  • Wybierz zabawkę efektowną, budzącą zainteresowanie dziecka, zajmującą je w twórczy sposób.
  • Ważne jest, by podczas zabawy dzieci mogły zaspokajać potrzebę ruchu.
  • Zabawki powinny uczyć dzieci okazywania emocji, empatii, dbania o innych – tę rolę spełniają doskonale ukochane zabawki dzieci pluszami i książki.
  • Wykorzystaj okres Bożego Narodzenia do wspólnego śpiewania i grania kolęd oraz piosenek związanych z tymi świętami i zimą.
  • Wybieraj wyłącznie zabawki bezpieczne dla dziecka:
    • Zabawki przeznaczone dla najmłodszych nie mogą zawierać sztucznych lub porcelanowych elementów. W wyborze pomocny jest znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce. Oznacza on, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.
    • Warto upewnić się, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą.
    • Zawsze trzeba sprawdzać, czy drobne elementy konstrukcji nie odpadają przy lekkim naciśnięciu ( dziecko może je połknąć lub się udławić).
    • Pamiętaj, że do każdej zabawki powinna być dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim.

Odpowiedzialny dobór zabawek dla dzieci to obowiązek dorosłych. Pamiętaj o tym, planując zakup świątecznych prezentów i spełniając dziecięce marzenia…

Poprawiony: poniedziałek, 01 grudnia 2014 07:22